<< Inocybe nitidiuscula, Friesova razcepljenka | Gobe | Inocybe ovatocystis, (ovalnocistidna razcepljenka) >>

Inocybe obscurobadia, ozkocistidna razcepljenka

Inócybe obscúrobádia (J. Favre) Grund & D.E. Stuntz (1977)
Rod: Inocybe - razcepljenke

Inócybe obscúrobádia, ozkocistidna razcepljenka
Inócybe obscúrobádia - strupena ozkocistidna razcepljenka

ZNAČILNOST: imenovana je po drobcenih ozkih in dolgih cistidah (sterilnih celicah iz hif, ki so na lističih) in ima na robu razcepljen klobuk, na osredju pa značilno grbo.

KLOBUK: 1-2.5 cm ali tudi več (do 4 cm), sprva zvonast in z jasno polkroglasto grbo ali bradavico na osredju, kasneje široko izbočen ali tudi poravnan in z grbo, okraste do svetlo rjave barve in s temnejšo rjavo grbo, lahko tudi s sivkastim odtenkom ali različnimi odtenki rjave barve, rob je ukrivljen, proti robu vlaknast, na robu razcepljen.

TROSOVNICA: lističi so sprva okrasti in kasneje rjavkasti zaradi rjavih trosov, široki, nepravilni, valoviti, z vmesnimi lističi proti robu, gosti.

BET: 2-4 cm visok, 2-6 mm debel, dolg in dokaj tanek, valjast, bel in starejši rjavkast, gladek, pod klobukom skoraj luskast in do dnišča fino vlaknast, pogosto rahlo zavit, proti dnišču nekoliko debelejši.

MESO: belkasto, na zraku rahlo pordeči, rahlo spermatičnega vonja in brez značilnega okusa.

TROSI: 8.5-12.2 x 4.5-5.2 μm, elipsasti, pleurocistide so valjaste in ozke ter delno vijugaste oz. valovite, stene pa so tanke in do 1 μm debele, trosni prah je rjav.

RASTIŠČE: raste pod listavci, posebej pod hrasti, tudi pod iglavci in predvsem pod bori, v manjših skupinah in dokaj tesno skupaj, poleti in jeseni, ni pogosta.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-

UPORABNOST: strupena.

PODOBNE VRSTE:

SINONIMI: Inocybe furfurea var. obscurobadia J. Favre (1955), Inocybe tenuicystidiata E. Horak & Stangl (1980), Inocybe tenuicystidiata var. meridionalis Bon (1999)

Priprava opisa: Miro Šerod

Slika je s spleta: https://www.funghiitaliani.it/

SpeciesFungorum:315862




Strani, ki se vežejo na to stran:

Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!

SGS2020: 1422

Login

Datum zadnje spremembe strani: 20 november 2023 12:26
 

© 2005-2025, Gobarsko društvo Lisička Maribor.
Ta spletna stran je last imetnika domene gobe.si, ki spletno mesto tudi upravlja. Vsebine, objavljene na spletnem mestu je dovoljeno reproducirati le v nekomercialne namene, pri čemer morajo ohraniti vsa navedena opozorila o avtorskih pravicah in se torej ne smejo prepisovati, razmnoževati ali kako drugače razširjati brez dovoljenja lastnika domene gobe.si. Po svojih najboljših močeh se trudimo, da na spletnem mestu objavljamo le prave in ažurne podatke, vendarle pa ne moremo zagotavljati popolne točnosti in zanesljivosti vseh objavljenih podatkov in povezav. Prav tako ne prevzemamo nobene odgovornosti za morebitne posledice, nastale zaradi uporabe datotek in podatkov, objavljenih na tem spletnem mestu ali začasnega nedelovanja spletnega mesta. Zavedamo se, da je zasebnost obiskovalcev naših spletnih straneh zelo pomembna. Zato ne zbiramo nobenih osebnih podatkov o obiskovalcih spletne strani gobe.si. Gobe.si si pridržuje pravico do spremembe vseh podatkov, ki so objavljeni na tem spletnem mestu. Z uporabo tega spletnega mesta obiskovalec potrjuje, da sprejema opisane pogoje in se z njimi strinja.

Stran generirana v 0.162 sekundah.